Haber

Faslı Gazeteciler Gazze’de Basın Mensuplarının Hedef Alınmasını Protesto Etti

Faslı gazeteciler Gazze’deki basın mensuplarının hedef alınmasına başkent Rabat’ta düzenledikleri gösteriyle tepki gösterdi.

Fas Filistin ve Normalleşme Karşıtı Gazeteciler Derneği’nin daveti üzerine Rabat’ta Parlamento binası önünde toplanan gazeteciler, İsrail’in sivilleri hedef almasını kınayan ve Filistin sorununa destek veren pankartlar taşıdı.

Filistinli gazetecilerin korunması çağrısında bulunan gazeteciler, “Topluca kınıyoruz, gazeteciler mağdurdur”, “Filistin’e canlarımız feda olsun” ve “Halk Filistin’in kurtuluşunu istiyor” gibi sloganlar attı.

Faslı gazeteci Salahaddin el-Maazi, eylemde yaptığı konuşmada, basın mensuplarına yönelik saldırıların “gerçeğin aktarımına” yönelik bir saldırı olduğunu söyledi.

Maazi ayrıca İsrail basınının bazı Batı medyası tarafından desteklenen dezenformasyon kampanyasını da eleştirdi.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 312’si asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında 3 bin 457’si çocuk, 2 bin 136’sı kadın olmak üzere 8 bin 306 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 bin 48 kişinin de yaralandığını bildirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 122 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli de yaralandı.

İsrail bombardımanında Gazze’de 35, Lübnan’da ise 1 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim’den itibaren sınırlı kara operasyonlarını genişletmeye başladı ve hava saldırılarının dozunu daha da artırdı.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda şu ana kadar 48 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu