Ekonomi

Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde 3,9, 2023’te yüzde 2,8 büyümesi bekleniyor.

Reuters’in 15 kurumla yaptığı ankete göre 2023’ün ilk çeyreğine ilişkin büyüme beklentileri %1,2 ile %5,5 arasında. Türkiye ekonomisi, verilerin temelini oluşturan 2022 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7,6, yılın tamamında ise yüzde 5,6 büyüme gösterdi.

En son Şubat ayındaki TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında depremin ekonomi üzerindeki etkilerini azaltmak amacıyla 50 baz puan daha indiren TCMB’nin politika faizi %8,5 seviyesinde bulunuyor.

Sanayi üretim endeksi küçüldü

Sanayi üretim endeksi, deprem sonrası bölgede yaşanan yıkım ve diğer illere göçün ardından sırasıyla Şubat ve Mart aylarında sırasıyla %8,2 ve %0,1 daraldı.

Eurobank araştırma notunda, sarsıntıların ardından ekonomik aktiviteye ilişkin ilk verilerin büyüme dinamiklerinde bir zayıflamaya işaret ettiğini belirtirken, verilerin depremin hissedildiği bölgelerde alternatif kaynakları da kullandığını ve tüm alanı kapsamamış olabileceğini sözlerine ekledi. .

Depremin ekonomi üzerinde kalıcı bir etkisi olacak mı?

TCMB, Mayıs ayında gerçekleştirdiği PPK toplantısında, mevcut verilerin deprem bölgesindeki ekonomik aktivitenin beklenenden daha hızlı toparlandığını gösterdiğini ve depremin orta vadede ekonomi üzerinde kalıcı bir etkisinin olmayacağının netleştiğini belirtmişti. .

Yılın geri kalanında uygulanacak ekonomi politikaları, ikinci tip cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından şekillenecek.

Yıllık büyüme sorusuna yanıt veren 19 ekonomistin iddialarının medyanına göre Türkiye ekonomisi yüzde 2,8 büyüyecek. Tahminler %2,1 ile %4 arasında ortada.

TÜİK, ilk çeyrek GSYİH bilgilerini 31 Mayıs’ta açıklayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu