Haber

Bursa Osmangazi’den Plovdiv’de Kardeşlik İftarı

BURSA (İGFA) – Bulgaristan’ın Plovdiv kentinde Osmangazi Belediyesi tarafından verilen toplu iftar yemeğinde binlerce hemşeri sofrada buluştu. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ecdad topraklarında ramazanın manevi iklimini yaşattıklarını söyledi.

Balkanlar’da yadigâr topraklarda yaşayan soydaşlarını unutmayan Osmangazi Belediyesi, Bulgaristan’ın Plovdiv kentinde iftar yemeği verdi.

Plovdiv’de Osmanlı binası Muradiye Camii önünde kurulan iftar sofrası; Lider Dündar’ın yanı sıra; Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Eightkök, Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, Filibe Müftüsü Taner Veli, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Lideri Mustafa Karadayı, parti yönetimi, milletvekilleri ve Bulgaristan’da yaşayan hemşerilerimiz katıldı.

İftar öncesi sofraları tek tek gezen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursalıların selamlarını hemşerilerine iletti. İftar programında konuşan Önder Dündar, Türkiye olarak büyük bir felaket yaşadıklarını belirterek, yüzyılın felaketinde Bulgaristan ile birlikte dünyanın dört bir yanından gelen yardımlara teşekkür etti.

Bulgaristan’ın 2 Nisan’da sandık başına gittiğini hatırlatan Önder Dündar, “Komşu ülkemizde 2 yılda 5. seçim oldu. Şimdi bu seçimden sonra inşallah Bulgaristan’da hükümet kurulur ve bir rahatlama olur. 14 Mayıs’ta Türkiye olarak bir seçim yaşayacağız. İnşallah bu seçimler de hayırla sonuçlanır. Bu sayede bölgenin barışı, güvenliği ve ekonomik kalkınması için ciddi adımlar atılmış olacaktır. Bu seçimler dünya barışına da önemli katkı sağlayacaktır.” terimleri kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Filibe’de Osmangazi Belediyesi’nin iftar sofrasında bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Osmangazi Belediyemizin mübarek gecesinde Osmangazi Belediyemizin programının ortasına geldik. ramazan ayı Bu program bir karşılama geleneği haline geldi. Ramazan ayını Bulgaristan’ın farklı şehirlerinde hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Hep birlikte atalarımızın camilerinin önünde iftar ederiz. Çok hoş duygular yaşıyoruz. Geçen yıl Şumnu’da beraberdik. Bu yıl Osmangazi Belediyesi’nin Muradiye Camii önüne kurduğu iftar sofrasında buluştuk. Liderimiz Mustafa Dündar’a çok teşekkür ediyorum.”

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Lideri Mustafa Karadayı da Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a kendilerini anlamlı bir günde yalnız bırakmadıkları için teşekkür etti. Bursalı imam hatipler ve hafızlar, iftar sonrası Muradiye Camii’nde Kur’an-ı Kerim ve ilahiler okudu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu